Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2011

Άλωσε και την Ξάνθη η ΑΕΚ

Η Ένωση πέτυχε την 5η σερί εκτός έδρας νίκη της, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, κερδίζοντας και την Ξάνθη στα Πηγάδια με 0-2 (Λεονάρντο και Λυμπερόπουλος τα γκολ) - Καλή εμφάνιση στο ντεμπούτο του ο Μίτσελ, στάθηκε αξιοπρεπέστατα όλη η ομάδα παρά τις πολλές απουσίες

Η ΑΕΚ όφειλε να κοιτάξει μπροστά μετά την ήττα - ντροπή από τον Ολυμπιακό Βόλου. Και το έκανε... Η Ένωση έφυγε νικήτρια και από την Ξάνθη (0-2) πετυχαίνοντας την 5η σερί εκτός έδρας νίκη της (μετά από Λάρισα, Σέρρες, Τρίπολη και Παναθηναϊκό). Η ουσία που είχε στο παιχνίδι της η ομάδα του Χιμένεθ ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη, με τους Λυμπερόπουλο, Λεονάρντο να βάζουν από νωρίς την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ και όλη την ομάδα με αυτοσυγκέντρωση και συνοχή να κρατά ως το φινάλε το 0-2.

Αμέσως μετά το τέλος του προηγούμενου αγώνα ο Μανόλο Χιμένεθ είχε πει ότι θέλει να ξεκουράσει κάποιους παίκτες του στο παιχνίδι με την Ξάνθη. Ο Ισπανός έκανε πράξη την απόφασή του, παρά το γεγονός ότι η μοναδική προσθήκη ήταν ο Μίτσελ και οι απουσίες ήταν αρκετές. Μάκος, Ντιόπ και Σκόκο έμειναν εκτός ενδεκάδας και η ΑΕΚ κατέβηκε στο παιχνίδι με μία ενδεκάδα στην ουσία ανάγκης. Όλα όμως ξεκίνησαν ιδανικά. Με διάταξη 4-3-3 τον Μίτσελ, τον Γκέντσογλου και τον Καφέ να λειτουργούν σωστά στο κέντρο και τον Λεονάρντο με τον Λυμπερόπουλο μπροστά σε μεγάλα κέφια η ΑΕΚ πήρε μόλις στο 3' το προβάδισμα έπειτα από σέντρα του Αργυρίου, διπλό λάθος των Βάλλα και Κωστούλα, για να έρθει ο «Λεό» και με δυνατό σουτ να ανοίξει το σκορ για την Ένωση. Πάντα το γρήγορο γκολ δίνει αυτοπεποίθηση και η ΑΕΚ τη χρειαζόταν, προκειμένου να αποβάλλει το όποιο άγχος είχε φορτωθεί πάνω της από τη βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό Βόλου. Η Ξάνθη μετά το 0-1 αναγκαστικά ανέβηκε, κυνηγώντας την ισοφάριση. Κέρδισε συνολικά 11 κόρνερ στο πρώτο ημίχρονο (τα περισσότερα μαζεμένα) ωστόσο η ομάδα έδειξε συγκέντρωση στις στημένες φάσεις και με τους Γιάχιτς, Νασούτι, αλλά και Αραμπατζή να «καθαρίζουν» στον «αέρα». Από κόρνερ μάλιστα (το μοναδικό της Ένωσης στο πρώτο μέρος) ήρθε και το 0-2 με τον Νίκο Λυμπερόπουλο. Η ΑΕΚ με ουσία και αποτελεσματικότητα στο παιχνίδι της, με τον «Λύμπε» και τους παίκτες του κέντρου να πιέζουν ψηλά την Ξάνθη (έπειτα και από συνεχείς παροτρύνσεις του Χιμένεθ) δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να απειλήσουν με οργανωμένη επίθεση τον Αραμπατζή. Η ΑΕΚ από την εικόνα του πρώτου μέρους έδειξε ότι πέτυχε διάνα με την προσθήκη του Μίτσελ. Παίκτης με ηρεμία στο παιχνίδι του, σωστές τοποθετήσεις, καλά τρεξίματα στο χώρο και σίγουρες μπαλιές, ο Ισπανός απέδειξε ότι μπορεί να αποτελέσει τον παίκτη που θα προσφέρει οργανωτικές βοήθειες - αν και χρειάζεται λίγο χρόνο ακόμη να «δέσει» καλύτερα με την ομάδα. Σε γενικές γραμμές το 0-2 της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν πέρα ως πέρα δίκαιο. Λάθος; Θα μπορούσε να ήταν ακόμη μεγαλύτερο το σκορ, αν ο διαιτητής Γιάχος δεν έκλεινε τα μάτια σε καθαρή ανατροπή του Κωστούλα στον Μίτσελ στο 41', παρά το γεγονός ότι ο ρέφερι ήταν δύο μέτρα μακριά από τη φάση. Η απόφασή του να μην δώσει αυτό το πεντακάθαρο πέναλτι ήταν πραγματικά περίεργη...

Στην επανάληψη και η ΑΕΚ έχοντας ως τεράστιο «πάτημά» της το υπέρ της 0-2 και δεδομένων με πολλών απουσιών ήταν λογικό να οπισθοχωρήσει. Έδωσε γήπεδο στην Ξάνθη η οποία σε κανένα σημείο του αγώνα δεν παράτησε το παιχνίδι. Προσπάθησε να φτάσει στο γκολ και έχασε δύο καλές ευκαιρίες να το πετύχει, μάταια όμως. Η Γιάχιτς και Νασούτι βγάζοντας πάθος στο παιχνίδι τους και έχοντας σωστές τοποθετήσεις τα πήγαν καλά. Ο Χιμένεθ βλέποντας την ομάδα να χάνει τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης περνάει στο γήπεδο τους Λαγό και Ντιόπ, στις θέσεις των Λυμπερόπουλου και Μίτσελ αντίστοιχα. Ο Ισπανός πέρασε στην επίθεση τον (εξαιρετικό σήμερα) Έντερ, «έδεσε» το κέντρο ακόμη περισσότερο με τον Σενεγαλέζο, ο οποίος έδωσε βοήθειες ξεκουράζοντας τους Γκέντσογλου και Καφέ (αμφότεροι είχαν να παίξουν περίπου έναν μήνα). Ήταν η κίνηση - ματς του Χιμένεθ να ρίξει στη μάχη τον Ντιόπ. Ήταν ο παίκτης που είχε περισσότερο ανάγκη η ομάδα στην επανάληψη προκειμένου να κρατηθεί το σκορ. Και έτσι έγινε. Η ΑΕΚ ως το φινάλε κράτησε το υπέρ της 0-2, έφυγε νικήτρια από την Ξάνθη, ξεκούρασε βασικά «όπλα» της, «κέρδισε» τον Μίτσελ, ενώ και ο νεαρός Νικόλτσης θα θυμάται το συγκεκριμένο παιχνίδι για όλη του τη ζωή, αφού έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ.