Δευτέρα 26 Ιουλίου 2010

ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΓΕΝΕΙΑ… 5 ΓΚΟΛ

Η ΑΕΚ έκανε πάρτι στο γήπεδο, σκόρπισε στους... πέντε ανέμους τη Σίδνεϊ και έδωσε μία ανείπωτη χαρά στον λαό της στην Αυστραλία κερδίζοντας με 5-3 - Συγκλονιστικός ο Λυμπερόπουλος, πέτυχε ένα έφτιαξε δύο γκολ - Δώρο της ΑΕΚ τα δύο από τα τρία γκολ των γηπεδούχων - Οι Λεονάρντο, Σκόκο, Μπλάνκο και Καφέ τα υπόλοιπα τέρματα .
Τι κι αν ο αγώνας ήταν... τα χαράματα (έχοντας ως δεδομένο την ελληνική ώρα), τι κι αν οι παίκτες ήταν (θεωρητικά όπως αποδείχθηκε) κουρασμένοι. Η ΑΕΚ ήταν... ΑΕΚ. Έκανε το χρέος της και ισοπέδωσε την Σίδνεϊ με 5-3 στην πρεμιέρα του τουρνουά της Αυστραλίας, κάνοντας ένα τεράστιο δώρο στον λαό της που έδωσε και την ψυχή του στις εξέδρες για την ΑΕΚ της καρδιάς του. Η Ένωση με ηγέτη τον Νίκο Λυμπερόπουλου που πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό παιχνίδι (έφτιαξε δύο γκολ πέτυχε ακόμη ένα) έκανε πάρτι στην πρεμιέρα του festival παραδίδοντας μαθήματα... απλού ποδοσφαίρου. Με πίεση ψηλά, σωστή κυκλοφορία, αλληλοκάλυψη θέσεων και κοντά τις γραμμές. Τα 5 γκολ ήταν δώρο στην ομογένεια που είναι... κιτρινόμαυρη.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όπως ήταν λογικό δεν βρήκε την ΑΕΚ σε ρόλο... αφεντικού στον αγώνα. Οι παίκτες περίμεναν στη σέντρα τη Σίδνεϊ σε ένα αναγνωριστικό πρώτο 20λεπτο, με τους Αυστραλούς να έχουν την κατοχή, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν κάτι το αξιόλογο. Μετά τα πρώτα 20λεπτά όμως η ΑΕΚ έγινε κυρίαρχος. Με τον κόσμο της στις εξέδρες να δίνει ώθηση και το 4-2-3-1 που δούλεψε εξαιρετικά στα πρώτα 45λεπτά η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 2-1. Ο Μπάγεβιτς επέλεξε τους Μαϊστόροβιτς, Μανωλά στο κέντρο της άμυνας και έδωσε την ευκαιρία στους Γιάχιτς και Λαγό να ξεκινήσουν σαν δεξί και αριστερό μπακ αντίστοιχα. Αμφότεροι είχαν καλή παρουσία καθώς μετά τα πρώτα λεπτά είχαν το χώρο να ανέβουν και να βοηθούν και στην επίθεση. Στο κέντρο οι Καφές και Γκέντσογλου ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, ενώ μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Μπλάνκο (επίθεση) έπαιξε ο Λυμπερόπουλος. Σαν εξτρέμ ξεκίνησαν οι Λεονάρντο και Σκόκο, που υπήρχαν στιγμές που άλλαζαν θέσεις. Η ΑΕΚ κατάφερε να πατήσει καλά στο γήπεδο και να βγάλει όλα όσα δούλεψε στο Ζέεφελντ: Δηλαδή καλή και γρήγορη εναλλαγή της μπάλας (είδαμε πολλά... τριγωνάκια έξω από την περιοχή των Αυστραλών), αλληλοκάλυψη και πίεση ψηλά «πνίγοντας» τον αντίπαλο. Όλα αυτά τα στοιχεία βοήθησαν ώστε η ομάδα να πάρει το προβάδισμα στο 30' με τον Λεονάρντο και έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό με τον Λυμπερόπουλο (ο βραζιλιάνος μπήκε και πλάσαρε σωστά). Ένας Λυμπερόπουλος που με την απλότητά του στο παιχνίδι του, κατάφερε να δώσει στην ομάδα ταχύτητα στην εναλλαγή της μπάλας και άνοιγμα του παιχνιδιού στον ελεύθερο χώρο. Η ΑΕΚ λοιπόν πήρε το προβάδισμα όπως δικαιούταν όμως δύο λεπτά μετά ένα τραγικό λάθος του Καφέ, που έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, έδωσε την ευκαιρία στη Σίδνεϊ να ισοφαρίσει άμεσα με πέναλτι. Η Ένωση όμως έδειξε χαρακτήρα. Ο κόσμος από τις εξέδρες δεν σταμάτησε να τραγουδά, ποτέ δεν την πήρε από... κάτω το λάθος που έφερε το 1-1, και μετά από κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Καφέ ο Μπλάνκο έδωσε από κοντά εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα.

«Καταιγίδα» στο δεύτερο

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ έβαλε ξανά τη Σίδνεϊ στο... κόλπο. Δεύτερο γκολ δώρο, ακόμη πιο τραγικό αυτή τη φορά, καθώς ο Αραμπατζής επιχείρησε να κάνει ντρίμπλα μέσα στη μικρή περιοχή (!) με αποτέλεσμα να πιεστεί και με προβολή του Μπροσκ να γίνει το 2-2. Η ΑΕΚ ωστόσο για δεύτερη φορά στο παιχνίδι έδειξε αξιοθαύμαστη σοβαρότητα και ωριμότητα. Με υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας, πήρε αμέσως τα ηνία του αγώνα και έγινε... καταιγίδα. Οι Λυμπερόπουλος, Σκόκο και Καφές πέτυχαν τρία γκολ στο διάστημα 60' έως 77', κάνοντας... περίπατο το παιχνίδι. Η Ένωση ήταν μαγική εκείνο το διάστημα. Έβαλε τη μπάλα κάτω, κυκλοφορούσε γρήγορα και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα κενά που είχαν οι Αυστραλοί στο χώρο ανάμεσα στην άμυνα και τη μεσαία τους γραμμή. Η ΑΕΚ μετά και το 5ο γκολ έριξε ρυθμό, θα μπορούσε να πετύχει ακόμη ένα, όμως οι όποιες ευκαιρίες παρουσιάστηκαν δεν τελεσφόρησαν. Ο Μπάγεβιτς στο διάστημα των... γκολ έκανε και αλλαγές, περνώντας τον Μπερνς στη θέση του Μπλάνκο, με τον Λυμπερόπουλο να πατά κορυφή στην επίθεση και τον Αυστραλό να αλλάζει θέσεις με τον Σκόκο, πότε πίσω από τον φορ πότε σαν αριστερό εξτρέμ, ενώ στο ματς πέρασε και ο Έντερ αντί του Λεονάρντο με τον Βραζιλιάνο να παίζει δεξιά. Η Σίδνεϊ που έπαιζε ελεύθερο ποδόσφαιρο καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα προσπάθησε να πετύχει ακόμη ένα τέρμα και τα κατάφερε, όταν η άμυνα της ΑΕΚ σάστισε και μετά από σέντρα από τα αριστερά, ένα λεπτό πριν το 90', ο Μάκος έμεινε στο δεύτερο δοκάρι με δύο παίκτες, δεν κατάφερε να βγει σωστά ο... αγνώριστος Αραμπατζής και ο Τιάμ από κοντά έκανε το τελικό 3-5.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ - ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΚ ΚΑΙ ΜΕ ΗΓΕΤΗ ΤΟΝ ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟ ΚΕΡΔΙΣΕ 5-3 ΤΗ ΣΙΔΝΕΪ

89' ΓΚΟΛ: Μειώνει η Σίδνεϊ με τον Τιάμ, όπου μετά απο σέντρα απο τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά και απο κοντά έκανε το 3-5

87' Η ΑΕΚ έχει κάνει το χρέος της στο γήπεδο και το συγκλονιστικό πάρτι των οπαδών της στις εξέδρες συνεχίζεται σταθερά και αμείωτα...

85' Κι άλλη αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Μάκο να παίρνει τη θέση του Σκόκο

84' Αλλαγή για την ΑΕΚ, με τον Δέλλα να περνά στη θέση του Μανωλά

81' Έχουν παραδώσει... πνεύμα οι Αυστραλοί. Πάρτι στις εξέδρες, πάρτι και στο γήπεδο απλώς αφήνουν το χρόνο να περάσει

77' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ: Κι άλλο γκολ για την καταιγιστική ΑΕΚ. Ο Λυμπερόπουλος έκανε το σουτ απο τα αριστερά ο τερματοφύλακας έβγαλε προς το παρόν, ο Καφές όμως πήρε το ριμπάουντ και με προβολή έκανε το 2-5 για την Ένωση

75' Αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Λεονάρντο να δίνει τη θέση του στον Έντερ.

74'ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ασταματήτη η ΑΕΚ! Ο Σκόκο λειτούργησε έξυπνα, έκλεψε τη μπάλα έξω απο την περιοχή των Αυστραλών έκανε τη διείσδηση και πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 2-4 για την Ένωση σε ένα... πάρτι μέσα στην Αυστραλία

72' Έχει ρίξει η ΑΕΚ το ρυθμό της κάτι που είναι λογικό, καθώς η ώρα περνά και η κούραση τόσο απο την ροή του αγώνα όσο και απο το τζετ λαγκ αρχίζει να δείχνει τα σημάδια της

69' Δυο αλλαγές για τη Σίδνεϊ. Ο Γκραντ στην θέση του Μοριγιάσο. Και ο Μπροσκ έδωσε την θέση του στον υπο δοκιμήν Τιάμ.

64' Καταπληκτική κάθετη του Λυμπερόπουλου στον Μπερνς, που έφυγε τετ α τετ λανθασμένα όμως κόπηκε ως οφ σάιντ

61' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Νέιθαν Μπερνς να παίρνει τη θέση του Μπλάνκο και ο κόσμος να φωνάζει ρυθμικά το όνομα του Αργεντινού

60' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Η ΑΕΚ παίρνει ξανά το προβάδισμα. Εξαιρετική αντεπίθεση απο την ΑΕΚ με τον Σκόκο να έχει τη μπάλα απο τα αριστερά να συγκλίνει προς τα μέσα, την κατάλληλη στιγμή δίνει κάθετα στον Λυμπερόπουλο, που με μία αρχική προσποίηση, πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 2-3 για την Ένωση

58': Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά για φάουλ

51': Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Λεονάρντο να βγαίνει τετ α τετ κάνει το πλασέ όμως ο Νεσέφσκι πέφτει και διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

47' ΓΚΟΛ: Τραγικό λάθος του Αραμπατζή, που μετά το γύρισμα του Μανωλά προσπάθησε να κάνει ντρίμπλα μέσα στη μικρή περιοχή, οι Αυστραλοί πίεσαν και με τάκλιν του Μπροσκ πέτυχαν ένα γκολ απο το... πουθενά. 2-2

46' ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ (Χωρίς αλλαγές η ΑΕΚ)

(ΣΧΟΛΙΟ Α' Ημιχρ.) Μετά τα πρώτα 20λεπτά η ΑΕΚ ελέγχει πλήρως τον αγώνα παίζοντας και σωστό ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας. Με τους Μπλάνκο, Λυμπερόπουλο και Λεονάρντο στην επίθεση υπάρχουν στιγμές που... κρύβεται η μπάλα κάτι που προδίδει και το υπέρ της Ένωσης 2-1. Το λάθος του Καφέ και το πέναλτι - δώρο που έδωσε στους Αυστραλούς μετά το 0-1 του Λεονάρντο, δεν πτόησε την Ενωση που αμέσως βγήκε μπροστά και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Μπλάνκο. Καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος για τους "κιτρινόμαυρους"

45+1 ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

42' Η ΑΕΚ είναι αυτή που ελέγχει τον αγώνα. Με σωστή κυκλοφορία, καλή πίεση δεν επιστρέπει στους Αυστραλούς να ανέβουν μπροστά και να κάνουν οργανωμένη επίθεση

36' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΚΟΡΝΕΡ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ Ο ΚΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΙΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΛΑΝΚΟ ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΔΟΚΑΡΙ ΠΕΤΑΧΤΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ 1-2 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ

32' ΓΚΟΛ: Πέναλτι για τη Sydney μετά απο σέντρα που έκαναν οι Αυστραλοί απο τα δεξιά και χέρι του Καφέ. Άμεση απάντηση απο τους Αυστραλούς, που ευστοχούν με τον Μπροσκ.

30' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Η ΑΕΚ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ ΜΕ ΤΟΝ ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ. Ο ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΟΣ ΕΠΑΙΞΕ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟ ΕΝΑ - ΔΥΟ ΜΕ ΤΟΝ ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟ, ΜΠΗΚΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΑΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΠΛΑΣΑΡΕ ΣΩΣΤΑ ΣΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΓΩΝΙΑ. ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ

27' Η ΑΕΚ κάνει αυτό που πρέπει: Πιέζει ψηλά τον αντίπαλο και κυκλοφορεί σωστά και γρήγορα τη μπάλα, αναζητώντας χώρους για μία καλή ευκαιρία

22' Τρία φάουλ έχει κερδίσει ως τώρα ο Νάτσο Σκόκο και τα τρία είναι ιδιαίτερα σκληρά απο τους Αυστραλούς πάνω στον Αργεντινό που δείχνει εκνευρισμένος απο το παιχνίδι των γηπεδούχων

20' Η ΑΕΚ προσπαθεί να ανακτήσει την κυκλοφορία στο χώρο του κέντρου και τα έχει καταφέρει σε σημαντικό βαθμό. Μεγάλη φάση πάντως ακόμη δεν έχουμε στο παιχνίδι

17' Ο Μπάγεβιτς δοκιμάζει τον Λαγό ως αριστερό μπακ και τον Γιάχιτς ως δεξί. Μέχρι στιγμής μόνο ο Λαγός έχει ανεβάσματα, ενώ ο Βόσνιος αγωνίζεται περισσότερο πίσω απο τη σέντρα

8' Χωρίς μεγάλη φάση ως τώρα ο αγώνας. Οι Αυστραλοί έχουν την κατοχή στα πρώτα λεπτά, ενώ η ΑΕΚ αγωνίζεται με το γνωστό της πλέον 4-2-3-1

ΣΙΔΝΕΪ: Νεσέφσκι, Ράϊαν, Κέλερ, Γκαν, Κόουλ, Μπροσκ, Μακφλίν, Μπρίτζ, Τζέϊμσον, Μπιούν, Μοριάσου

ΑΕΚ: ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ, ΜΑΝΩΛΑΣ, ΜΑΪΣΤΟΡΟΒΙΤΣ, ΓΙΑΧΙΤΣ, ΛΑΓΟΣ, ΚΑΦΕΣ, ΓΚΕΝΤΣΟΓΛΟΥ, ΣΚΟΚΟ, ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ, ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΛΑΝΚΟ

06.49 Εκπληκτική παρουσία απο την ORIGINAL Μελβούρνης που βρίσκεται στο ένα πέταλο του γηπέδου. Σημαίες, κασκόλ και το πανό για γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια δημιουργούν μία εξαιρετική εικόνα που περνά στους παίκτες. Εξ ου και ο Λεονάρντο έτρεξε πίσω απο το τέρμα στο 0-1 που έκανε αφιερώνοντας το γκολ στην... ξενιτιά

06.46 Εξαιρετικές οι καιρικές συνθήκες. Η βροχή έχει σταματήσει και ένα λαμπερός ήλιος βρίσκεται πάνω απο το Στάδιο.

06.15 Ντελίριο απο τους οπαδούς της ΑΕΚ που κάνουν... πάρτι στο γήπεδο! Συγκλονιστικές στιγμές στην άλλη άκρη του κόσμου, απο τους Έλληνες ομογενείς

06.01 Το γήπεδο δεν είναι γεμάτο. Ο κόσμος της ΑΕΚ όμως είναι ο μοναδικός που ακούγεται, ζητώντας με συνθήματα απο τους παίκτες να πετύχουν ένα γκολ

05.33 Οι οπαδοί της ΑΕΚ είναι διασκορπισμένοι στο γήπεδο. Υπάρχει όμως ένας κεντρικός πυρήνας πίσω από την εστία όπου στο πρώτο ημίχρονο επιτίθεται η Ένωση