Παρασκευή 4 Φεβρουαρίου 2011

Έτσι στο 98’ να τσούζει

Στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Στο 98'. Στην τελευταία φάση του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ με ένα ασύληπτο γκολ του Μίτσελ λίγο κάτω απο τη σέντρα κρέμασε τον Καρνέζη και έκανε το 2-3 δίνοντας την πρόκριση στην ΑΕΚ στους 4 του Κυπέλλου Ελλάδος. Συγκλονιστικό φινάλε με την ΑΕΚ να είναι αυτή που πανηγυρίζει την πρόκριση, κάνοντας τον κόσμο της να πετάξει στα ουράνια...

H AEK είχε το υπέρ της 2-0 από τον πρώτο αγώνα και έκανε ένα ειδικό ξεκίνημα με το γκολ του Λαγού στο 13'. Από την αρχή του παιχνιδιού όμως το παιχνίδι είχε ένταση. Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να κάνει την ανατροπή κάνοντας... ροντέο το παιχνίδι και το έκανε, με τον διαιτητή Παππά να αποτελεί τον καλύτερο... συμπαίκτη του. Ο διαιτητής χαρίζεται σε αποβολή του Λέτο στο 11' σε χτύπημα εκτός φάσης πάνω στον Καράμπελα, ενώ στη συνέχεια χαρίζεται δύο φορές στον Βύντρα που ήδη είχε κίτρινη κάρτα. Αφού λοιπόν ο Παναθηναϊκός δεν έμεινε με 10 και 9 παίκτες από το πρώτο μισάωρο βγήκε μπροστά μη φυσικά έχοντας τίποτα να χάσει. Βρήκε και την αμυντική γραμμή της ΑΕΚ σε κακή ημέρα και κατάφερε μετά από κόρνερ στο 21' να ισοφαρίσει με τον Σισέ. Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους «πράσινους». Τους έκανε να πιστέψουν στην προκρίση και από εκεί και πέρα οι Ενωσίτες... πάλευαν με την ψυχολογία τους. Κακή αντίδραση της ΑΕΚ μετά το 1-1, παρά το γεγονός ότι ο Χιμένεθ έστησε ιδανικά την ομάδα έχοντας κρυφά χαρτιά στο γήπεδο. Σε ένα σύστημα, 4-3-3 που μετατρεπόταν σε 4-1-4-1 στην ουσία με τον Γρηγόρη Μάκο να βγαίνει σαν κρυφός επιθετικός και πρώτος να πιέζει μπροστά, όταν το παιχνίδι παιζόταν από τα αριστερά, δηλαδή σε... όλο το 45λεπτο! Χωρίς ίχνος υπερβολής είδαμε ένα μονόπατο, προς τα αριστερά της άμυνας της ΑΕΚ παιχνίδι και τούτο διότι από τη δεξιά πλευρά του Παναθηναϊκού έπαιζε ο Λέτο. Ο Ντιόπ σαν αμυντικό χαφ ήταν θετικός στην προσωπικές μονομαχίες όμως παραδόξος έκανε λάθη στις μεταβιβάσεις. Ο Παναθηναϊκός έχοντας τον Σισέ και τον Λέτο σε καλή βραδιά μπροστά και τον Ζιλμπέρτο Σίλβα σε εξαιρετική βραδιά, πήρε και το προβάδισμα με τον Βραζιλιάνο στο 45', με ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή. Ένα γκολ που έδωσε ακόμη μεγαλύτερες ελπίδες πρόκρισης στον Παναθηναϊκό ο οποίος χρειαζόταν ένα τέρμα στην επανάληψη για να είναι αυτός που θα περάσει στους «4». Η ΑΕΚ όφειλε στο πρώτο ημίχρονο να διαχειριστεί καλύτερα το υπέρ της σκορ, έχοντας καλύτερη κυκλοφορία. Δεν την είχε. Ο Σκόκο, παίζοντας από τα δεξιά... χάθηκε, αφού όλο το ματς παιζόταν από την αντίθετη πλευρά. Ο Καφές δεν βοήθησε όσο θα έπρεπε τόσο αμυντικά όσο και οργανωτικά. Παίκτης να κρατήσει μπάλα ήταν μόνο ο Λυμπερόπουλος μπροστά και ο Μάκος που τακτικά έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ έκανε το ίδιο λάθος. Φοβήθηκε μήπως χάσεις τη πρόκριση. Και όταν... φοβάσαι, το πληρώνεις. Ο Παναθηναϊκός με την ψυχολογία στα ύψη από το υπέρ του 1-2 του πρώτου ημιχρόνου μπήκε πάλι δυνατά στο γήπεδο και με τους Σισέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα να τον καθοδηγούν έφτασε και σε τρίτο γκολ στο 63' και πάλι από κόρνερ με τελικό αποδέκτη τον Βύντρα, από θέση όμως οφ σάιντ! Φάνηκε το τεράστιο πρόβλημα της ΑΕΚ στο κέντρο της άμυνάς της με την απουσία του Δέλλα να είναι εμφανέστατη, όμως ο Παναθηναϊκός πήρε σκορ πρόκρισης από το 63', με ένα τέρμα που δεν έπρεπε ποτέ να μετρήσει! Είχε πολύ δρόμο όμως ακόμη το παιχνίδι. Πάρα πολύ και η ΑΕΚ όφειλε να βγει μπροστά. Και το έκανε. Ο Χιμένεθ πέρασε αρχικά στο γήπεδο τον Μπαχά, αντί του Καφέ με τον Λυμπερόπουλο να περνά σε ελεύθερο ρόλο από πίσω του. Ρισκάρει κι άλλο ο Ισπανός περνώντας τον Μπλάνκο αντί του Λαγού, και παίζει το τελευταίο του χαρτί με τον Μίτσελ αντί του Μάκου. Λύσεις όμως έδειξαν να υπάρχουν. Το καθαρό μυαλό έλλειπε, ακόμη και όταν ο διαιτητής Παππάς απέβαλε τον Βύντρα στο 75' για... καθυστέρηση σε πλάγιο. Τα τελευταία λεπτά έγιναν γκραν κινιόλ. Όλη η ΑΕΚ μπροστά και ο Παναθηναϊκός να αμύνεται μαζικά. Η ΑΕΚ έπαιζε με σέντρες και το απίστευτο είναι ότι δεν κατάφερε να δημιουργήσει, το έκανε ο Μίτσελ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με φάουλ κάτω απο τη σέντρα. Το 2-3 έγινε. Το πολυπόθητο γκολ ήρθε έτσι και το πάρτι που στήθηκε ήταν άνευ προηγουμένου... Η ΑΕΚ στους «4».