Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2011

Άργησε να ξυπνίσει και μοίρασε.... δώρα και χαρά

Πολλά λάθη! Πάρα πολλά λάθη που φυσικά κόστισαν. Από τον Μανόλο Χιμένεθ και την ενδεκάδα που παρέταξε, μέχρι τα ατομικά των παικτών που στην ουσία χάρισαν τρία γκολ στον Παναθηναϊκό, δίνοντάς του τη νίκη με 3-1 στο αποψινό ντέρμπι. Η ΑΕΚ έδειξε... φοβισμένη στο πρώτο μέρος χάρη στις επιλογές του Ισπανού, ενώ στο δεύτερο που ο Χιμένεθ διόρθωσε τα λάθη του, περνώντας τον Σκόκο, αλλά και τον Μπλάνκο στην ενδεκάδα, όλη η ομάδα στο δεύτερο γκολ «κοιμάται» και δεν κάνει ένα... φάουλ στον Σισέ που δίνει έτοιμο γκολ στον Βύντρα, ενώ στο τρίτο τέρμα (σε σημείο μάλιστα που η ΑΕΚ έδειχνε ικανή να κάνει την ανατροπή) ο Μανωλάς δεν μπορούσε να κόψει τον... Καντέ, δίνοντας στο Σισέ να τελειώσει το παιχνίδι.

Ο Μανόλο Χιμένεθ ρίσκαρε. Παρέταξε την ΑΕΚ με σαφής αμυντικούς προσανατολισμούς, παρά το γεγονός ότι έστησε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1 και τους Λυμπερόπουλο, Μπαχά στην επίθεση, αλλά χωρίς έναν επιθετικογενεί παίκτη στο κέντρο αφού και ο Καφές και ο Σκόκο ήταν στον πάγκο. Όλα αυτά όμως θεωρητικά. Γιατί το τεράστιο πρόβλημα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν στη δημιουργία των φάσεων. Δεν υπήρχε κίνηση στο χώρο, ο Μίτσελ έπαιξε δεξιά, συνέκλινε συνεχώς προς το κέντρο και ο Ντιόπ με τον Μάκο απλώς έτρεχαν, κάλυπταν χώρους. Δημιουργικά δεν βοήθησαν. Όσο για τον Λαγό που ξεκίνησε αριστερά δεν κατάφερε ούτε μία φορά στο πρώτο ημίχρονο να φανεί. Τόσο δημιουργικά, όσο και σε βοήθειες που δεν... έδινε στον Καράμπελα. Το γεγονός λοιπόν ότι η ΑΕΚ δεν είχε τον τρόπο να φτάσει οργανωμένα στην εστία του Τζόρβα (παρά το γεγονός ότι εκείνη έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα στο 28' σε σουτ του Μίτσελ), σε συνδυασμό με τα πολλά αβίαστα λάθη, έδινε το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να έχει εξ ολοκλήρου την κατοχή. Με τον Λέτο από τα αριστερά και τον Χριστοδουλόπουλο από τα δεξία, δημιουργούσαν συνεχώς κινδύνους στην άμυνα της ΑΕΚ, αφού οι Γιάχτις και Καράμπελα, αντίστοιχα, δεν μπορούσαν να τους ακολουθήσουν (κοντολογίς η ΑΕΚ έπαιζε... χωρίς πλάγια μπακ στο πρώτο ημίχρονο). Η αλήθεια πάντως είναι ότι μπορεί ο Παναθηναϊκός να είχε την κατοχή, αλλά δεν κατάφερε ούτε αυτός με τη σειρά του να δημιουργήσει φάσεις αξιόλογες στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ με τον Δέλλα και τον Μανωλά στο κέντρο της άμυνας έδειχνε να καθαρίζει τις φάσεις. Εκτός από μία: Το πάθημα για την ΑΕΚ φαίνεται ότι δεν έγινε μάθημα και δέχθηκε γκολ πάλι από στημένη μπάλα (αυτή τη φορά από φάουλ και όχι από κόρνερ που ο Παναθηναϊκός κέρδισε 6 στο πρώτο μέρος με την ΑΕΚ να τα καθαρίζει όλα) και μάλιστα ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Κατσουράνη να βρίσκεται ολομόναχος (!) μέσα στη μεγάλη περιοχή και με προβολή να κάνει το 1-0, και αφού πρώτα ο Μάκος... αρνείται να πηδήξει σε εναέρια μονομαχία. Σε γενικές γραμμές ένα κακό πρώτο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρωτοβουλία έφυγε έτσι. Χωρίς ουσία από την ΑΕΚ και τρόπο να δημιουργήσει φάσεις (η απουσία του απρόβλεπτου Σκόκο ήταν εμφανέστατη) και με τους «πράσινους» να εκμεταλλεύονται την αδράνεια στο κέντρο της άμυνας της Ένωσης και να πέρνει το προβάδισμα.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το νωθρό πρώτο. Και για να υπάρξει ένταση, αλλάγη στη ροή του αγώνα έπαιξε ρόλο αποκλειστικά η ΑΕΚ. Και θετικά γι' αυτή και αρνητικά. Ο Μανόλο Χιμένεθ έκανε το αυτονόητο και πέρασε στο 49' τον Νάτσο Σκόκο στο παιχνίδι στη θέση του Μίτσελ. Η ΑΕΚ όμως σε αυτό το χρονικό σημείο φρόντισε να θυμήσει σε όλους ότι ώρες ώρες απουσίαζει το καθαρό μυαλό, η αυτοσυγκέντρωση και η λογική. Ο Σίσε πήρε τη μπάλα από την περιοχή του Παναθηναϊκού διέσχυσε όλο το γήπεδο, ουδείς... σκέφτηκε να του κάνει ένα φάουλ για να κόψει την αντεπίθεση, ο Γάλλος πάσαρε σωστά στον Βύντρα και έκανε το 2-0 στο 51'. Η ΑΕΚ χάρισε ένα γκολ στον Παναθηναϊκό και από εκεί και μετά φρόντισε να δείξει ποια πραγματικά είναι. Με τον Νάτσο Σκόκο ηγέτη, τον Καράμπελα ακόμη να ανεβαίνει σε απόδοση τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, τον Ντιόπ να κάνει καλή δουλειά στο κέντρο και τον Λυμπερόπουλο να σπάει το παιχνίδι σωστά, ο Αργεντινός μετά από 50άρα μπαλιά από την άμυνα της ΑΕΚ έφυγε «έσπασε» το οφ σάιντ, πρόλαβε τον Σαριέγκι και εκτέλεσε τον Τζόρβα. Η Ένωση μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 59'. Και για ένα τέταρτο ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα. Ήταν αυτή που κυκλοφορούσε τη μπάλα και όχι μόνο αυτό (το ίδιο και έκανε και ο Παναθηναϊκός καθ'ολη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου χωρίς σπουδαία αποτελεσματικότητα) αλλά έφτασε και κοντά στις ισοφάριση τρεις φορές, με τον Σκόκο να κάνει άνω κάτω την άμυνα του Παναθηναϊκού. Ο Χιμένεθ αποφάσισε να ρισκάρει χρησιμοποιώντας τον Μπλάνκο, αντί του Λαγού, όμως το λάθος έγινε με εσωτερική αλλαγή. Πέρασε τον Σκόκο αριστερό εξτρέμ, λανθασμένα από τη στιγμή που ο Αργεντινός όση ώρα αγωνιζόταν δεξιά έκανε ό,τι ήθελε τον Ιωαννίδη. Και ενώ η ΑΕΚ έδειχνε ικανή να γυρίσει το παιχνίδι, έγινε ακόμη ένα τραγικό λάθος της αμυντικής γραμμής: Ο Μανωλάς δεν κατάφεραν να κόψει τον... Καντέ που σαν άλλος... Σισέ διένυσε 30 μέτρα με τη μπάλα στα πόδια, έδωσε πάσα στον Γάλλο που έγινε... Βύντρα και με τον ίδιο τρόπο έκανε το 3-1 κόντρα στη ροή του αγώνα στο 75'. Η ΑΕΚ κυρίως για ένα τέταρτο, αλλά και στο φινάλε παρά τα δύο γκολ που ήταν πίσω η ομάδα, έδειξε ότι οι Σκόκο και Μπλάνκο πρέπει οπωσδήποτε να παίζουν από την αρχή των αγώνα! Δεν είναι τυχαίο ότι με την παρουσία των δύο στην ενδεκάδα η ΑΕΚ έκανε ένα σπουδαίο παιχνίδι, χάνοντας πολλές ευκαιρίες, ακόμη και στο 3-1. Μάλιστα η ΑΕΚ θα μπορούσε στο 79' να μειώσει με 3-2, αν ο βοηθός δεν σταματούσε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ τον Μπλάνκο με οφ σάιντ, μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι.

Τελικά το ματς έληξε με το συγκεκριμένο σκορ, με τον Παμπορίδη να δίνει 3 λεπτά καθυστερήσεων και τελικά να κρατά 3'23''!