Κυριακή 1 Αυγούστου 2010

ΠΑΕΙ ΚΑΙ... Η ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ!

Η ΑΕΚ με... σβηστές μηχανές και χωρίς να πιάσει απόδοση ανάλογη με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια καθάρισε 1-0 και τους Σκοτσέζους - Το γκολ στο 73' ο Μπέρνς μετά από εκπληκτική σέντρα του Καράμπελα!

Ούτε η πρωταθλήτρια Σκοτίας τελικά κατάφερε να κερδίσει την ΑΕΚ. Οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Μπάγεβιτς, παρότι η κούραση τους ήταν εμφανή και δεν έπιασαν τα στάνταρ απόδοσης που είχαν στα προηγούμενα δύο ματς, κατάφεραν να επικρατήσουν με 1-0, με τέρμα του Νέιθαν Μπέρνς. Μπορεί η εικόνα που παρουσίασε ο δικέφαλος μέσα στο γήπεδο, να μην εντυπωσίασε, όπως στο ματς με την Μπλάκμπερν, αλλά για ακόμα μία φορά βγήκαν χρήσιμα συμπεράσματα για το τι θα δούμε τι νέα σεζόν. Ομάδα με οργάνωση, συγκεκριμένο τρόπο ανάπτυξης, πολύ καλό passing game, με συνοχή στις γραμμές της και πίεση από ψηλά, ήταν τα χαρακτηριστικά που είδαμε για ακόμα μία φορά σε αγώνα της ΑΕΚ. Συστατικά που όπως αποδείχθηκε, είναι αυτά που χρειάζονται οι μεγάλες ομάδας για να ξεπερνάνε ακόμα και την κούραση και να κατακτάνε τίτλους. Όπως ήταν και αυτός ο... άτυπος, στο φεστιβάλ ποδοσφαίρου, απέναντι όμως σε δυνατές ομάδες

Παρόλο που ο Ντούσαν Μπάγεβιτς δοκίμασε στην χθεσινή προπόνηση ένα σχήμα χωρίς του Λυμπερόπουλο, Σκόκο και Καφέ, θέλοντας προφανώς να τους ξεκουράσει από τα συνεχή παιχνίδια, τελικά επέλεξε να ξεκινήσει στο βασικό σχήμα τους πρώτους δύο. Βάζοντας τον Γιάχιτς δεξί μπακ, τον Καράμπελα αριστερό και τον Μανωλά δίπλα στον Δέλλα, ο προπονητής της ΑΕΚ άλλαξε κατά τα τρία τέταρτα την αμυντική τετράδα, σε σχέση με το ματς απέναντι στην Μπλάκμπερν. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Μάκος και Γκέντζογλου, με τον Μπλάνκο να παίζει στην κορυφή και τον Λεονάρντο να συμπληρώνει την τριάδα πίσω του.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να δίνει χώρο και να περιμένει τους Σκοτσέζους, παίζοντας κυρίως με αντεπιθέσεις, γνωρίζοντας ότι η κούραση δεν θα τους επιτρέψει να αποδώσουν στα ίδια στάνταρ με το ματς της περασμένης Τετάρτης. Όσο όμως περνούσε ο χρόνος, η Ένωση ανέβαζε ρυθμό και έπαιρνε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το παιχνίδι της, αν και δεν ήταν το ίδιο... επιβλητικό με αυτό απέναντι στους Άγγλους, είχε πολλά κοινά, κυρίως από την μέση και μπροστά. Σωστή κυκλοφορία της μπάλας, συγκεκριμένο πλάνο ανάπτυξης, αλληλοκαλύψεις, πίεση από ψηλά και συνεχή κίνηση των παικτών χωρίς την μπάλα. Με τον Λυμπερόπουλο, αν και κουρασμένο, να κάνει τα πάντα (έσπασε την μπάλα, έπαιζε με πλάτη, έβγαινε κορυφή, πρέσαρε σε όλο το γήπεδο, έβγαινε να πάρει την μπάλα από την μεσαία γραμμή), τον Σκόκο να δείχνει και πάλι τον λόγο που όλοι παραμιλάνε μαζί του και τον Λεονάρντο να κάνει ένα από τα πιο ώριμα παιχνίδια του με την φανέλα της ΑΕΚ, μπροστά η Ένωση δεν έδειχνε να έχει πρόβλημα, παρόλο που δεν απειλούσε ουσιαστικά.

Η ΑΕΚ όμως παρουσίασε κάποια αμυντικά προβλήματα, που δεν είχε δείξει στο περασμένο παιχνίδι. Οι Σκοτσέζου εκμεταλλεύτηκαν την αριστερή πλευρά, βλέποντας τον Καράμπελα να ανεβαίνει (ο Γιάχιτς από την άλλη δεν έβγαινε μπροστά) και παίζοντας με σέντρες από εκεί, έβγαζαν φάσεις στα καρέ του Σάχα. Με τον Μανωλά να παίζει εξαιρετικά το ένας με έναν, αλλά να έχει πρόβλημα καλύπτοντας τον χώρο, η Ρέιντζερς φάνηκε αρκετά απειλητική, με αποκορύφωμα το τελευταίο 10λεπτο του πρώτου μέρους που τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Μουδιασμένο ξεκίνημα, ιδανικό τελείωμα

Με τον Καφέ πλέον στο παιχνίδι από το 42' και τον Τζιμπούρ αντί του κουρασμένου Λυμπερόπουλου, η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι όπως ακριβώς και στο πρώτο μέρος. Έδωσε χώρο στον αντίπαλο και επέλεξε τις αντεπιθέσεις. Ο τρόπος αυτός φαίνεται ότι δεν απέδιδε, καθώς οι Άγγλοι πολύ γρήγορα κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο την κούραση που έδειχναν κάποιοι από τους παίκτες του Μπάγεβιτς. Ο Σερβοέλληνας τεχνικός αντιλήφθηκε πως Σκόκο και Μπλάνκο είχαν αρκετά επιβαρυνθεί και αποφάσισε στις θέσεις τους να βάλει τους Έντερ και Μπέρνς, αντίστοιχα, αλλάζοντας ουσιαστικά τα τρία τέταρτα της επιθετικής γραμμής κρατώντας στο παιχνίδι μόνο τον Λεονάρντο, που έδειχνε ότι είχε ακόμα δυνάμεις.

Μέχρι οι παίκτες που μπήκαν στο γήπεδο να βρεθούν μεταξύ τους, οι Σκοτσέζοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες για γκολ. Ωστόσο, Δέλλας και Μανωλάς, με τον δεύτερο να έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του, ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε. Μετά το 65΄η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Καφές άρχισε να παίρνει περισσότερο την μπάλα στα πόδια του και να οργανώνει. Ο Μπέρνς πέρασε πίσω από τον Τζιμπούρ και οι δύο Βραζιλιάνοι της Ένωσης προσπάθησαν να ανοίξουν την αντίπαλη άμυνα από τα πλάγια. Κάπου εκεί άρχιζαν να εμφανίζονται τα προβλήματα των αντιπάλων. Στο 73΄ μάλιστα, ύστερα από έναν εξαιρετικό συνδυασμό μεταξύ Γκέντζογλου, Καράμπελα και Μπέρνς, ο αριστερός μπακ της Ένωσης βρήκε με ακρίβεια το κεφάλι του Αυστραλού και αυτός με άπιαστη κεφαλιά έκανε το 1-0.

Το γκολ μάλιστα αυτό, ήταν η αρχή μιας αντεπίθεσης που θα μπορούσε να αποφέρει και άλλα τέρματα, αν στο τρίλεπτο 76' έως 79' ο Μακ Γκρέγκορ δεν έλεγε δύο φορές «όχι» στον Τζιμπούρ, σε τετ α τετ που είχαν οι δυο τους στις συγκεκριμένες φάσεις. Η ΑΕΚ λοιπόν ολοκλήρωσε το τουρνουά αήττητη και έχοντας κερδίσει τις καλύτερες των εντυπώσεων με την μπάλα που έπαιξε.

LIVE

90+3 Λήξη του αγώνα

90+1' Μεγάλη ευκαιρία για την Ρέιντζερς, ο Ντέιβιτς θα σεντράρει, ο Σάχα θα κάνει κακή έξοδο αλλά ο Μπροόυντφουτ θα χάσει μία μεγάλη ευκαιρία

89' Αλλαγή για την ΑΕΚ, την θέση του Λεονάρντο παίρνει ο Μαϊστόροβιτς

79' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ και πάλι με τον Σκοτσέζο γκολκίπερ να σταματάει με τα πόδια πλασέ του Τζιμπούρ, όταν αυτός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντί του, ύστερα από πάσα του Έντερ

76΄Όμορφος συνδυασμός από τους παίκτες της ΑΕΚ, ο Γκέντζογλου θα βρει τον Λεονάρντο, ο Βραζιλιάνος θα βρει τον Τζιμπούρ, αλλά το πλασέ του Γαλλοαλγερινού θα διώξει ο Μακ Γκρέγκορ

73' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Καταπληκτική σέντρα ακριβείας από τον Καράμπελα, ο Μπέρνς θα πιάσει την κεφαλιά και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0

70' Η πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος. Ο Λεονάρντο με μία έξυπνη εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια θέση πήγε να αιφνιδιάσει τον Μακ Γκρέγκορ, αλλά ο γκολκίπερ της Ρέιντζερς θα διώξει σε κόρνερ

65' Ο Μίλερ θα πιάσει ένα γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σάχα σε καλή θέση θα μπλοκάρει την μπάλα

63' Αλλαγή για την ΑΕΚ, την θέση του Σκόκο θα πάρει ο Έντερ

63΄Αλλαγή για την ΑΕΚ, την θέση του Μπλάνκο θα πάρει ο Μπέρνς

53' Ο Μίλερ θα πιάσει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα θα φύγει μακριά άουτ

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

46' Αλλαγή για την ΑΕΚ, την θέση του κουρασμένου Λυμπερόπουλου θα πάρει ο Ράφικ Τζιμπούρ

45+1 Λήξη πρώτου μέρους

45' Δεύτερη συνεχόμενη καλή ευκαιρία για την Ρέιντζερς. Ο Έντου από το ύψος του πέναλτι θα σουτάρει ανενόχλητος, η μπάλα θα βρει στο σώμα του Δέλλα και θα καταλήξει στον εντελώς αμαρκάριστο Μπουργκέρα, που θα σημαδέψει πολύ άουτ από πολύ κοντινό σημείο

44' Μία ακόμα πολύ καλή ευκαιρία για την Ρέιντζερς. Ο Έντου θα σπάσει το τεχνικό οφ σάιντ, θα κόψει την μπάλα στον Μίλερ που είναι σε θέση βολής, αλλά τελευταία στιγμή θα παρέμβει ο Μανωλάς και θα στείλει την μπάλα κόρνερ

42' Αλλαγή για την ΑΕΚ, την θέση του Μάκου θα πάρει ο Καφές

42' Μεγάλη ευκαιρία για την Ρέιντζερς. Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, λάθος έξοδος του Σάχα, ο Μπροόυντφουρντ θα πιάσει την κεφαλιά προ κενής εστίας, αλλά η μπάλα θα φύγει άουτ

36' Κόρνερ από δεξιά για την Ρέιντζερς, ο Μακάλοχ θα πεταχτεί στην πορεία της μπάλας, θα πιάσει το απευθείας σουτ, αλλά ο Σάχα σε σωστή θέση θα μπλοκάρει την μπάλα

34' Καλό σουτ του Μακάλοχ έξω από την περιοχή, θα μπλοκάρει στην γωνία του ο Σάχα

29' Αλλαγή για την Ρέιντζερς, την θέση του Λάφερτι θα πάρει ο Φλεκ

29 Σέντρα και πάλι από την δεξιά πλευρά για την Ρέιντζερς, ο Μανωλάς θα χάσει τον Μίλερ, αλλά αυτός ευτυχώς δεν θα βρει την μπάλα από ο ύψος της μικρής περιοχής και να την στείλει στα δίχτυα

27 Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Υπέροχος συνδυασμός από την δεξιά πλευρά, ο Σκόκο θα κόψει όμορφα στον Μπλάνκο, αλλά το σουτ του «Ζορό θα σταματήσει στο χέρι αμυντικού της Ρέιντζερς, με τον διαιτητή όμως να μην καταλογίζει πέναλτι

22' Η πρώτη καλή φάση για την Ρέιντζερς. Ο Καράμπελας θα χάσει από τα αριστερά τον παίκτη του, αυτός θα σεντράρει στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Μανωλάς θα κάνει κακή εκτίμηση της φάσης και παραλίγο να βγάλει τετ α τετ τον Μίλερ, που ευτυχώς αιφνιδιάζεται και η μπάλα φεύγει κόρνερ

12' Μία ακόμα πολύ καλή φάση για την ΑΕΚ. Ο Σκόκο θα κερδίζει ένα φάουλ σε καλή θέση έξω από την περιοχή, ο Λυμπερόπουλος θα αναλάβει την εκτέλεσή του, αλλά η μπάλα θα φύγει ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μακ Γκρέγκορ

7' Σύστημα 4-2-3-1 έχει επιλέξει ο Ντούσαν Μπάγεβιτς, με τον Μπλάνκο να είναι ο μοναδικός προωθημένος, ο Λυμπερόπουλος από πίσω του και οι Σκόκο (δεξιά) και Λεονάρντο (αριστερά) να παίζουν στα άκρα της τριάδας

5' Όμορφος συνδυασμός μεταξύ των παικτών της ΑΕΚ, ο Ίσμαελ Μπλάνκο θα βρει τον Λυμπερόπουλο μέσα στην περιοχή αλλά πριν σουτάρει ο αρχηγός της ΑΕΚ, παρέμβαση αμυντικού θα στείλει την μπάλα κόρνερ

1' Έναρξη του αγώνα στην σέντρα η ΑΕΚ

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ: Σάχα, Γιάχιτς, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Μάκος, Γκέντζογλου Μπλάνκο, Σκόκο, Λεονάρντο, Λυμπερόπουλος,

Ρέιντζερς: Μακγκρέκορ, Μπουγκέρα, Γουέιρ, Μπροόυντφουρντ, Γουαίτακερ, Μακάλοχ, Εντού, Ντείβις, Μίλερ, Ναϊσμιθ, Λάφερτι.

Μικρά-μικρά

*Ο Τζιμπούρ, παρόλο που δεν προπονήθηκε χθες, λόγω κάποιων ενοχλήσεων, τελικά βρίσκεται στον πάγκο και δεν αποκλείεται να πάρει κάποιο χρόνο συμμετοχής από τον Ντούσαν Μπάγεβιτς

*Μετά το τέλος του αγώνα οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ θα παραμείνουν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν από κοντά και το άλλο παιχνίδι, μεταξύ της Μπλάκμπερν και της Sydney FC, ώστε στο τέλος του να γίνει η απονομή και να σηκώσουν την πρώτη φετινή κούπα

*Παρόλο που τις προηγούμενες μέρες οι οπαδοί της Ρέιντζερς είχαν κερδίσει τις εντυπώσεις με την παρουσία τους, στο συγκεκριμένο παιχνίδι και απέναντι στους Ενωσίτες δεν είχαν καμία... τύχη. Οι οπαδοί της ΑΕΚ από το πρώτο λεπτό του αγώνα δεν έχουν σταματήσει να τραγουδάνε, κερδίζοντας την μάχη της εξέδρας

*Με πορεία έφτασαν στο γήπεδο οι Ενωσίτες οπαδοί, με τους περισσότερους φίλους της Ένωσης να προέρχονται από το κλάμπ της Original Μελβούρνης, οι οποίοι με συνθήματα και φωνές, έδωσαν άλλο τόνο στους δρόμους της πόλης

*Μικρή η προσέλευση του κόσμου, λίγη ώρα πριν από την σέντρα του ματς, κάτι που σίγουρα απογοητεύει τους διοργανωτές, που σήμερα περίμεναν πολύ περισσότερους φιλάθλους.

*Λίγη ώρα πριν από την έναρξη του αγώνα, οι οπαδοί της Ρέιντζερς συνεχίζουν να βρίσκονται σε διάφορα μέρη του γηπέδου, όπου μπορούν εύκολα να προμηθευτούν μπύρες