Παρασκευή 20 Αυγούστου 2010

(Α)νετη, (Ε)ξυπνη (Κ)ι ωραία

Παρουσιάζοντας στο πρώτο ημίχρονο και κατά διαστήματα στο δεύτερο την πολύ καλή εικόνα που έδειξε στα φιλικά προετοιμασίας, η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τη Νταντί Γιουνάιτεντ στη Σκωτία με γκολ του Τζεμπούρ στο 11' και βρίσκεται με το… ενάμιση πόδι στους ομίλους του Europa League.

Παίζοντας ώριμα, έξυπνα και με κύριο χαρακτηριστικό στο παιχνίδι της την ταχύτητα στην ανάπτυξη, η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, όχι μόνο «καθάρισε» σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση, αλλά άφησε και πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Το ματς

Απόλυτο αφεντικό

Με σαφή στόχο να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί μπήκε η ΑΕΚ στο ματς. Η «Ένωση» πίεζε από το ξεκίνημα του αγώνα τη Νταντί Γιουνάιτεντ, αναγκάζοντας τους Σκωτσέζους σε πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου.

Με τον Σκόκο και τον Τζεμπούρ να έχουν πολλά κέφια, αλλά και τον αναγεννημένο Παναγιώτη Λαγό να δημιουργεί (συχνά) από αριστερά επικίνδυνες καταστάσεις, ο «Δικέφαλος» επέβαλε το ρυθμό του και παίζοντας με ώριμο και ήρεμο τρόπο, κατάφερε να ανοίξει νωρίς το σκορ, στο 11ο λεπτό, με τον Αλγερινό.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου δεν είδαμε κάποια σημαντική ευκαιρία στο ματς, με την «Ένωση», όμως, να παίζει πολύ έξυπνα και να είναι το απόλυτο αφεντικό του αγώνα.

Χαρακτηριστική στο πρώτο 45λεπτο ήταν η ταχύτητα με την οποία αναπτύσσονταν οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Μπάγεβιτς, παρουσιάζοντας τα στοιχεία εκείνα που έδειξαν στα φιλικά προετοιμασίας και εντυπωσίασαν τους «κιτρινόμαυρους» φιλάθλους.

Άνετη

Με… άγριες ορέξεις και διάθεση να συνεχίσει να «τρέχει» την αντίπαλό της μπήκε η ΑΕΚ και στο δεύτερο ημίχρονο. Από το 50', όμως, οι Σκωτσέζοι ισορρόπησαν στο ματς, «ξύπνησαν» και προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να φτάσουν στην ισοφάριση, αφυπνίζοντας και τους οπαδούς τους, οι οποίοι προσπαθούσαν να τους εμψυχώσουν.

Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, αν και «έριξε» την απόδοσή της, δεν… μάσησε (ούτε κινδύνεψε, ουσιαστικά) και μάλλον εύκολα διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ, στηριζόμενη, κυρίως, στην εμπειρία των παικτών της.

Μεγάλο κέρδος για την ΑΕΚ ο Παναγιώτης Λάγος, ο οποίος έτρεχε αδιάκοπα, από δική του προσπάθεια κατάφερε η ομάδα του να προηγηθεί στο σκορ, «έκλεβε» και κυνηγούσε μπάλες, ενώ έβγαλε και μία φοβερή σέντρα στον Λεονάρντο στο 57'.