Παρασκευή 27 Αυγούστου 2010

Η ΑΕΚ στους ομίλους με τη ψυχή στο στόμα

Η ΑΕΚ κατάφερε με την απόδοσή της να κάνει ντέρμπι την πρόκριση με τη Νταντί Γ. που τελικά πήρε χάρη το 1-1 στο Καραϊσκάκη και φυσικά το 0-1 του πρώτου αγώνα - Σκόρερ για την Ένωση ο κορυφαίος του αγώνα Ντιόπ

Ο διαιτητής Στραχόγια σφυρίζει τη λήξη του αγώνα. Μία μεγάλη ανακούφιση. Κι όμως η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την πρόκριση, κάνοντας νωρίτερα ντέρμπι το ματς με τη Νταντί Γιουν.. Το τελικό 1-1 (ο Ντιόπ σκόρερ για την ΑΕΚ στο 23' και ο Ντέιλι για τη Νταντί στο 79') στο Καραϊσκάκη, μα κυρίως το 0-1 του πρώτου αγώνα, έδωσε στην ΑΕΚ την πρόκριση στους ομίλους. Ο στόχος επετεύχθη, αλλά μέχρι να έρθει το... πολυπόθητο σφύριγμα η ΑΕΚ έπαιξε με τα... νεύρα όλων των οπαδών της. Γιατί ποδόσφαιρο δεν έπαιξε ποτέ!

Η αναγκαστική απουσία του Νίκου Λυμπερόπουλου έφερε τον Πάπα Μπούμπα Ντιόπ στη βασική ενδεκάδα και τον Καφέ σε ρόλο... Λύμπε: Πίσω από τον επιθετικό (Τζιμπούρ) στο 4-2-3-1 του Ντούσαν Μπάγεβιτς που επέλεξε σε ακόμη ένα παιχνίδι. Η ΑΕΚ του πρώτου ημιχρόνου δεν χρειάστηκε να ανεβάσει καθόλου τη ροή των μηχανών της. «Πατώντας» στο 0-1 του πρώτου αγώνα, η ΑΕΚ, έπαιξε όσο χρειαζόταν για να έρθει από στημένη μπαλιά ένα γκολ - σφραγίδα πρόκρισης. Ήταν το 23ο λεπτό όταν από κόρνερ του Λεονάρντο από τα δεξιά ο Γιάχιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Ντιόπ έκανε κίνηση και εξ επαφής απλώς πλάσαρε ανοίγοντας το σκορ για την ΑΕΚ. Αυτό ήταν... Η πρόκριση ήταν ακόμη πιο κοντά. Το κίνητρο άρχισε να... σβήνει, αφού είχε επιτευχθεί σε μεγάλο βαθμό και η Ένωση απλώς είχε την κυκλοφορία και προσπαθούσε με ξεπετάγματα να δημιουργήσει φάσεις. Η αλήθεια είναι ότι η ομάδα έδειχνε πρόβλημα στην τελική πάσα. Οι Σκόκο και Λεονάρντο παίζοντας ως εξτρέμ επιχείρησαν να βγάλουν μπαλιές προς τον Τζιμπούρ ή τον Καφέ που έβγαινε σαν κρυφός φορ, χωρίς ωστόσο ουσιώδη αποτέλεσμα. Αλήθεια επίσης είναι ότι η ομάδα προσπαθούσε οργανωτικά να κάνει το προφανές: να τρέξει τη μπάλα, παίζοντας με τις δύο επαφές. Δεν τα κατάφερε στο 100% καθώς οι γραμμές σε αρκετές περιπτώσεις ήταν μακριά, με αποτέλεσμα να γίνουν πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις. Αμυντικά η ομάδα δεν είχε προβλήματα. Εύκολα ή δύσκολα το δίδυμο Γιάχιτς, Μανωλά στο κέντρο της άμυνας καθάριζε όποια επιθετική προσπάθεια επιχειρούσαν οι Σκοτσέζοι, οι οποίοι έδειχναν ξανά ομάδα έχοντας ταβάνι το... μέτριο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για την ΑΕΚ με μία ακόμη αναγκαστική αλλαγή, ο Γεωργέας έδωσε τη θέση του στον Γκέντσογλου. Η γενική εικόνα της ΑΕΚ όμως ήταν απογοητευτική και κατάφερε να κάνει την υπόθεση πρόκριση ντέρμπι. Οι Σκοτσέζοι δεν είχαν να χάσουν τίποτα. Έπαιξαν όσο μπορούσαν, βγήκαν μπροστά και με την ελάχιστη τεχνική τους επιχείρησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Και το κατάφεραν στο 79' όταν μετά από τραγικό λάθος της άμυνας και του Σάχα, ο Ντέιλι έκανε το 1-1. Ως τότε η ΑΕΚ ήταν νωχελική. Αδιάφορη θα λέγαμε. Είναι χαρακτηριστικό ότι την πρώτη της καλή στιγμή τη δημιούργησε από ατομική προσπάθεια του Σκόκο στο 74'! Μόνο οι Ντιόπ και Μάκος έτρεχαν στο κέντρο και έκαναν ό,τι μπορούσαν. Από εκεί και μετά το... μηδέν. Χωρίς κυκλοφορία, χωρίς στρατηγική στο παιχνίδι της, με παίκτες να δείχνουν... βαριεστημένοι στον αγωνιστικό χώρο. Εύλογα το ματς έγινε ντέρμπι. Το τελευταίο 10λεπτο ήταν γκραν κινιόλ με τη Νταντί να χρειάζεται ένα γκολ για να πάρει τη νίκη - πρόκριση. Ένα γκολ που, ευτυχώς για την ΑΕΚ, δεν ήρθε ποτέ για τους Σκοτσέζους με την ΑΕΚ να δείχνει υποτυπώδη σοβαρότητα στο φινάλε καταφέρνοντας να διώχνει όποια επιθετική προσπάθεια επιχειρούσαν οι αντίπαλοί τους.